Napravite sami kućnu hemiju i uštedite mnogo novca!

Reklame o sredstvima za higijenu nas bombarduju sa svih strana. Potrebno je da kupite proizvod, naprskate, obrišete i sve će u kući da blista. Da li je sve baš tako kao što nam se predstavlja? Koliko je zapravo zdravo koristiti gomilu preparata u čišćenju kuće? Postoji li prirodno rešenje za to? Na ova i mnoga pitanja ćemo vam odgovoriti u današnjem tekstu. 

Prekomerna upotreba kućne hemije

U poslednjih deset godina povećao se rizik oboljenja usled prekomerne upotrebe sredstava za čišćenje domaćinstva. Naravno, ovome je prethodio procvat hemijske industrije, i želja potrošača da se što pre reše suvišne prljavštine iz svog doma. Nažalost, retko razmišljamo o činjenici da ovi proizvodi mogu naškoditi našem zdravlju.

Prosečno domaćinstvo poseduje od 5 do 10 litara hemikalija za čišćenje, od kojih mnogi sadrže sastojke koji nam mogu naškoditi, a mi vam donosimo nekoliko primera. Veoma popularni osveživači prostora sadrže formaldehid, za koji se sumnja da je kancerogen i izaziva mučninu i glavobolju. Ovakva sredstva nepovoljno utiču na respiratorni sistem i mogu izazvati iritacije na koži. Sredstva za dezinfekciju sadrže amonijak koji u dodiru sa kožom izaziva opekotine i fenol koji je zapaljiv i štetan za disajne puteve.

Još neki od štetnih sastojaka koji se nalaze u ovakvim proizodima su benzen, metilen, hlorovodonična kiselina i mnoge druge. Naravno da ne možemo u potpunosti ovakva sredstva izbaciti iz primene, ali u mnogome možemo smanjiti njihovu upotrebu i zameniti ih prirodnim sredstvima koja su podjednako učinkovita. 

Prirodna sredstva za čišćenje 

U prirodnom održavanju čistoće našeg doma biće nam potrebno nekoliko sastojaka koje već sigurno imate u kući.

Soda bikarbona ili natrijum bikarbonat je moćno sredstvo za čišćenje, netoksičan je proizvod i ima širok spektar delovanja. Odlična je za uklanjanje neprijatnih mirisa i pravljenje pasti za čišćenje, vraća sjaj metalnim površinama, a odlična je i za dezinfekciju plastike. Možete je koristiti za izbeljivanje veša i otklanjanje fleka. Koliko je soda bikarbona neškodljiva za naš organizam govori i činjenica da sa njom možemo čistiti i voće i povrće pre upotrebe.

Alkoholno sirće je osim sode neizbežan sastojak svih prirodnih sredstava, u čijoj osnovi se nalazi najčešće sa destilovanom vodom. Ono je odlično sredstvo za dezinfekciju i nemojte da vas brine miris, on će veoma brzo da nestane.

Limunov sok je još jedan važan sastojak. Deluje antibakterijski, ima nizak nivo PH vrednosti, a limunska kiselina je odlična za izbeljivanje površina. Prijatan i osvežavajući miris limuna je suvišno i pominjati. Osim ova tri osnovna sastojka, možete koristiti i maslinovo ulje, grejpfrut, eterična ulja za lepši miris, ali i ostale sastojke koje ćete naći u receptima koje smo vam pripremili.

Vreme je da počnemo sa receptima!

Sprej za razne površine – U sprej bočicu naspite dve šolje destilovane vode, pola šolje sirćeta, nekoliko kapi ulja limuna i svežeg limunovog soka. Umesto sirćeta možete koristiti i vodku, a umesto ulja limuna neko drugo citrusno ulje.  

Osveživač vazduha – U sprej bočicu naspite šolju destilovane vode i nekoliko kapi ulja eukaliptusa, pomorandže, lavande ili nekog drugog po vašem izboru. Ovakav osveživač možete prskati na svim površinama bez bojazni da će ostaviti tragove i fleke. 

Sredstvo za dezinfekciju – Staklenu teglu napunite do vrha kriškama limuna, pomorandže, grejpfruta ili svega zajedno. Zatim u teglu do vrha naspite alkoholno sirće. Ostavite da odstoji neko vreme na hladnom i tamnom mestu. Prespite u bočicu sa raspršivačem i vaše sredstvo je spremno za upotrebu. 

Za drvene površine – 2 kašike maslinovog ulja, 1 kašika limunovog soka, ¼ šolje sirćeta, 1 šolja tople vode. Sve sastojke sjedinite i koristite da očistite prašinu i povratite sjaj drvenim površinama. 

Otklanjanje kamenca – Za otklanjanje kamenca sa sanitarija ili slavina koristite grejpfrut ili limun koje ćete predhodno preseći na pola i umočiti u sodu bikarbonu ili so. Istrljajte površinu na kojoj se nalazi kamenac, ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim isperite čistom vodom.

Čišćenje rerne U odgovarajući sud naspite 4 – 5 kašika sode bikarbone i 1l vode. Posudu ubacite u rernu zagrejanu na 250 stepeni i ostavite 30 – 40min. Zatim isključite rernu i pustite da se prohladi. Na ovaj način će se otopiti i najtvrdokornija nečistoća, a zatim je potrebno samo da krpom prebrišete rernu.  

Čišćenje mašine za veš i sudove – Na svaka dva meseca u odeljak za deterdžent naspite sodu bikarbonu i uključite neki srednje jak program. Iznenadićete se kako će unutrašnjost mašine da zablista.  

Čišćenje tepiha i nameštaja – Ukoliko imate kućne ljubimce ovo je idealno za vas. Površinu vrlo malo poprskajte vodom, a zatim pospite sodu bikarbonu. Ostavite da odstoji minimum 2 – 3 sata, a onda usisajte sodu. Na ovaj način ćete se rešiti svih neugodnih mirisa sa nameštaja i tepiha. 

Važno je da nam životni prostor bude čist, a još je važnije da oni koji borave u njemu budu zdravi.

Sada kada ste sredili dom, vreme je da počastite sebe manikirom i pedikirom u kućnoj radinosti! Pročitajte naše savete!

Uradite manikir i pedikir kao u salonu – evo kako!

Sandra Lejić

Ostavite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.