Napravite sami kućnu hemiju koja čisti bolje od svih!

Reklame o sredstvima za higijenu nas bombarduju sa svih strana. Potrebno je da kupite proizvod, naprskate, obrišete i sve će u kući da blista. Da li je sve baš tako kao što nam se predstavlja? Koliko je zapravo zdravo koristiti gomilu preparata u čišćenju kuće? Postoji li prirodno rešenje za to? Na ova i mnoga slična pitanja ćemo vam odgovoriti u današnjem tekstu. 

Prekomerna upotreba kućne hemije 

U poslednjih deset godina povećao se rizik oboljenja usled prekomerne upotrebe sredstava za čišćenje domaćinstva. Naravno, ovome je prethodio procvat hemijske industrije i želja potrošača da se što pre reše suvišne prljavštine iz svog doma. Nažalost, retko razmišljamo o činjenici da ovi proizvodi mogu naškoditi našem zdravlju. Prosečno domaćinstvo poseduje od 5 do 10 litara hemikalija za čišćenje, od kojih mnogi sadrže sastojke koji nam mogu naškoditi. Ako nam ne verujete, mi vam donosimo nekoliko primera.

Veoma popularni osveživači prostora sadrže formaldehid, za koji se sumnja da je kancerogen, da izaziva mučninu i glavobolju. Ovakva sredstva nepovoljno utiču na respiratorni sistem i mogu izazvati iritacije na koži.

Sredstva za dezinfekciju sadrže amonijak koji u dodiru sa kožom izaziva opekotine i fenol koji je zapaljiv i štetan za disajne puteve. Još neki od štetnih sastojaka koji se nalaze u ovakvim proizodima su benzen, metilen, hlorovodonična kiselina i mnoge druge.

Naravno da ne možemo u potpunosti ovakva sredstva izbaciti iz primene, ali u mnogome možemo smanjiti njihovu upotrebu i zameniti ih prirodnim sredstvima koja su podjednako učinkovita. 

Prirodna sredstva za čišćenje 

U prirodnom održavanju čistoće našeg doma biće nam potrebno nekoliko sastojaka koje već sigurno imate u kući.

Soda bikarbona ili natrijum bikarbonat je moćno sredstvo za čišćenje, netoksičan je proizvod i ima širok spektar delovanja. Odlična je za uklanjanje neprijatnih mirisa i pravljenje pasti za čišćenje. Vraća sjaj metalnim površinama, a odlična je i za dezinfekciju plastike. Možete je koristiti za izbeljivanje veša i otklanjanje fleka. To koliko je neškodljiva za naš organizam govori i činjenica da sa njom možemo čistiti i voće i povrće pre upotrebe.

Alkoholno sirće je, osim sode, neizbežan sastojak svih prirodnih sredstava, u čijoj osnovi se nalazi najčešće sa destilovanom vodom. Ono je odlično sredstvo za dezinfekciju i nemojte da vas brine miris, on će veoma brzo da ispari.

Limunov sok je još jedan važan sastojak. Deluje antibakterijski, ima nizak nivo PH vrednosti, a limunska kiselina je odlična za izbeljivanje površina. Prijatan i osvežavajući miris limuna je suvišno i pominjati. Osim ova tri osnovna sastojka, možete koristiti i maslinovo ulje, grejpfrut, eterična ulja za lepši miris, ali i ostale sastojke koje ćete naći u receptima koje smo vam pripremili.  

Sprej za razne površine – U sprej bočicu naspite dve šolje destilovane vode, pola šolje sirćeta, nekoliko kapi ulja limuna i svežeg limunovog soka. Umesto sirćeta možete koristiti i vodku, a umesto ulja limuna neko drugo citrusno ulje.  

Osveživač vazduha – U sprej bočicu naspite šolju destilovane vode i par kapi ulja eukaliptusa, pomorandže, lavande ili neko po vašem izboru. Ovakav osveživač možete prskati na svim površinama bez bojazni da će ostaviti tragove i fleke.

Sredstvo za dezinfekciju – Staklenu teglu napunite do vrha kriškama limuna, pomorandže, grejpfruta ili svega zajedno. Zatim u teglu do vrha naspite alkoholno sirće. Ostavite da odstoji neko vreme na hladnom i tamnom mestu. Prespite u bočicu sa raspršivačem i vaše sredstvo je spremno za upotrebu. 

Za drvene površine – 2 kašike maslinovog ulja, 1 kašika limunovog soka, ¼ šolje sirćeta, 1 šolja tople vode. Sve sastojke sjedinite i koristite da očistite prašinu i povratite sjaj drvenim površinama. 

Otklanjanje kamenca – Za otklanjanje kamenca sa sanitarija ili slavina koristite grejpfrut ili limun presečen na pola i umočen u sodu bikarbonu ili so. Istrljajte površinu na kojoj se nalazi kamenac, ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim isperite čistom vodom.

Čišćenje rerne – U odgovarajući sud naspite 4 – 5 kašika sode bikarbone i 1 litar vode. Posudu ubacite u rernu zagrejanu na 250 stepeni i ostavite 30 – 40minuta. Zatim isključite rernu i pustite da se prohladi. Na ovaj način će se otopiti i najtvrdokornija nečistoća, a zatim je potrebno samo da krpom prebrišete rernu.  

Čišćenje mašine za veš i sudove – Na svaka dva meseca u odeljak za deterdžent naspite sodu bikarbonu i uključite neki srednje jak program. Iznenadićete se kako će unutrašnjost mašine da zablista.  

Čišćenje tepiha i nameštaja – Ukoliko imate kućne ljubimce ovo je idealno za vas. Površinu vrlo malo poprskajte vodom, a zatim pospite sodu bikarbonu. Ostavite da odstoji minimum 2 – 3 sata a onda usisajte sodu. Na ovaj način ćete se rešiti svih neugodnih mirisa sa nameštaja i tepiha.

Važno je da nam životni prostor bude čist, a još je važnije da oni koji borave u njemu budu zdravi.

Probajte i naš recept za savršen preparat za vaše lice! 

Predlažemo vam i da kupite lavandu i isprobate ova četiri recepta!

Sandra Lejić

Ostavite komentar

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.